Moto domek

Wpisy

 • piątek, 04 listopada 2016
  • Zalety garderoby

   Dla jednych pomieszczenie to jest tylko niepotrzebnym marnotrawieniem przestrzeni, dla innych – na tyle użytecznym, że są w stanie uszczuplić miejsce przeznaczone na pokój lub sypialnię aby korzystać z zalet garderoby.

   Wiele osób pragnie, aby w ich domach jak najwięcej miejsca poświęcone było pomieszczeniom użytkowym i reprezentacyjnym. Jednak zupełna rezygnacja z przestrzeni gospodarczej skutkuje chaosem organizacyjnym i problemami z utrzymaniem porządku.

   Budowa domu jest przedsięwzięciem niemal na całe życie. Wybierając odpowiedni projekt domu jednorodzinnego musimy pamiętać jak ogromne konsekwencje to z sobą niesie. Dlatego ważne jest aby był on dokładnie przemyślany. Umieszczenie w nim garderoby posiada ogromne zalety, o których domownicy przekonają się wkrótce po zamieszkaniu w wymarzonym domu.

   W zależności od rozmiarów garderoba może służyć różnym celom. Niewielki schowek umożliwi przechowanie sezonowych ubrań – kożuchów, ciepłych kurtek, swetrów i kaloszy. Trzymanie ich na wieszakach, zapewnienie dostępu powietrza to duża oszczędność czasu – przechowywana w ten sposób odzież nie będzie wymagała prasowania czy odświeżenia przed powtórnym jej użyciem. Nie będzie również zalegać w szafach i umożliwi swobodny dostęp do ubrań noszonych aktualnie. Takie mini-garderoby są niezwykle funkcjonalne i warto zainstalować je np. pod schodami czy skosem na poddaszu. Odpowiednia aranżacja przestrzeni umożliwi przechowywanie w niej również deski do prasowania, żelazka czy odkurzacza.

   Jeżeli posiadamy nieco więcej miejsca, warto pomyśleć o większej garderobie, która posłuży nie tylko jako przechowalnia ale również jako przebieralnia czy pomieszczenie w którym można prasować. Przejmie do siebie cały "roboczy" bałagan, który tak często zaburza porządek w salonie czy sypialni.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   piątek, 04 listopada 2016 15:48
 • czwartek, 19 maja 2016
  • Jaki jest koszt indywidualnego projektu domu parterowego z poddaszem?

   Wielu inwestorów, nie znajdując zadowalającego ich projektu wśród gotowych domów jednorodzinnych, decyduje się zlecić wykonanie projektu indywidualnego.

   Rozwiązanie to ma wielu zwolenników. Często jest jedyną dostępną opcją, przykładowo przez wzgląd na niestandardową, trudną działkę czy nietypowe rozwiązania preferowane przez inwestora. Właściciele domów wybudowanych według indywidualnych projektów porównują etap projektowania budynku do szycia garnituru na miarę. Zwracają uwagę, że projekt indywidualny w dużo większym stopniu niż projekt typowy uwzględnia oczekiwania przyszłych domowników.

   Z większym dopasowaniem do potrzeb inwestora wiążą się niestety wyższe koszty wykonania projektu. Typowy projekt domu jednorodzinnego jest sprzedawany wielokrotnie, dlatego jego cena jest stosunkowo niska. Koszty powstania projektu typowego zwracają się dopiero w momencie, gdy zostanie on kilkukrotnie sprzedany. Projekt indywidualny tworzony jest dla konkretnego klienta, który w całości obarczony jest kosztami powstania dokumentacji. Ponadto projekty tworzone na indywidualne zamówienie zawierają często dodatkowe instalacje (np. kolektory słoneczne lub przydomowe oczyszczalnie ścieków) i inne elementy wykonane na życzenie inwestora.

   Im bardziej nietypowe rozwiązania tym koszt projektu jest wyższy. Przed wybraniem konkretnego biura, któremu zlecimy opracowanie dokumentacji warto porównać oferty kilku firm. Na rynku dostępne są propozycje od 35-40zł/m2 powierzchni użytkowej brutto.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   czwartek, 19 maja 2016 08:20
 • poniedziałek, 19 stycznia 2015
  • Jak zorientować dom na działce?

   Jeśli będziemy pracować w domu, to dla gabinetu najkorzystniejszym miejscem jest strona wschodnia. Pracujemy bowiem rano i będziemy mieć zapewniony odpowiedni dopływ naturalnego światła.

   Inwestorzy, którzy przymierzają się do budowy domu zazwyczaj patrzą głównie na to jak prezentuje się na wizualizacjach dany projekt. Następnie sprawdzane są podstawowe parametry, takie jak szerokość czy wysokość. Dom musi się bowiem zmieścić na działce, oraz spełniać wymagania określone przez miejscowy plan zagospodarowania przeatrzennego lub warunki zabudowy. MPZP warto dobrze przestudiować, może się bowiem kryć przykra niespodzianka i może się tak zdarzyć, że w okolice dozwolone jest wysoka zabudowa i widok z okna mogą nam za kilka lat zasłonić inne budynki. Tylko część z inwestorów to robi, nie zdając sobie sprawy z potencjalnych konsekwencji, z jakimi się to wiąże.

   Odpowiednie usytowanie domu względem słońca da nam możliwość dogrzewania niektórych pomieszczeń w zimie. Jak wyliczają eksperci dzięki temu można obniżyć zużycie energii o 5-7%. Wybierając projekt domu należy zwrócić uwagę na to, by kąt padania promieni słonecznych w lecie był jak najmniejszy, a w zimie jak największy. Myśląć perspektywicznie warto by konstrukcja dachu umożliwiała w późniejszym czasie montaż fotowoltaiki, czy paneli solarnych w najkorzystniejszym możliwym układzie względem słońca.

   Uważa się, że najkorzystniejszym jest, gdy nasz dom ma wjazd od stroy północnej, a od strony południowej jest na dziełace miejsce na ogród. W takim domu strefa dzienna, czyli najczęściej salon z kuchnią, są usytuowane od strony południowej, dzięki czemu dopływa do nich przez większość dnia jak najwięcej naturalnego światła. Zmniejsza to codzienne zapotrzebowanie na energię potrzebną do oświetlenia o ogrzania pomieszczeń.

   Jeśli ktoś ma sypialnie od strony południowej, to warto zadbać o odpowiednie zacienienie okien, które będzie chronić pomieszczenia przed przegrzaniem. Można zamontować żaluzje, a jeśli mamy odpowiednio dużo miejsca na działce można posadzić od strony południowej drzewa liściaste, które w lecie dają cień, a w zimie tracą liście i wpuszczają słońce do domu.

   Nie każde pomieszczenie w domu musi mieć dużą ilość słońca i ciepła. Spiżaranię i kuchnię najlepiej usytuować od strony północnej, produkty spożywcze potrzebują bowiem niskich temperatur by zachować świeżość.

    

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Jak zorientować dom na działce?”
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 19 stycznia 2015 07:46
 • wtorek, 09 grudnia 2014
  • Aranżacja kuchni

   Kuchnia to niezwykle ważne miejsce w domu, tutaj spędzamy wiele czasu przygotowując codzienne posiłki. Dlatego planując budowę domu warto zadbać by było to miejsce wyjątkowe. W kuchni najważniejsza jest funkcjonalność dlatego już w momencie, gdy kupujemy projekt domu powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na program pomieszczeń. Musi być on logiczny, dobrze wykorzystujący dostępną przestrzeń i dający możliwość łatwej aranżacji wnętrza.

   Aranżując kuchnię pamiętajmy, że w teorii składa się ona z kliku stref. Musimy mieć miejsce do przechowywania produktów spożywczych oraz naczyń. Potrzeba więc miejsca na szafki oraz lodówkę i zamrażarką, lub lodówkozamrażarkę. Musimy być miejsce na zlew, czyli strefa gdzie będziemy myć naczynia. Jeśli kuchnia jest dobrze przemyślana, a my jak inwestor mamy odpowiednie środki powinniśmy możliwie najbliżej zlewu zainstalować zmywarkę. To bardzo wygodne urządzenie, które pomoże nam zaoszczędzić na czasie i rachunkach za wodę. Stosunkowo dużo miejsca będziemy potrzebować na miejsce do przygotowywania posiłków. Ostatnią strefę w kuchni tworzy miejsce do gotowania, gdzie zazwyczaj będzie stała kuchenka.

   Kuchnia jest pomieszczeniem pracy, powinna się sprawdzać w codziennym użytkowaniu. Oczywiście nie zawsze inwestor ma do dyspozycji przestronną kuchnię, którą można w prosty sposób zabudować. W niektórych projektach domów kuchnie są trudne w zabudowie, co wynika z faktu np. że dany projekt jest na wąską działkę, lub cały dom ma małą powierzchnię użytkową. Tego typu sytuacje wymagają od inwestora większego wysiłku przy aranżacji, lub zatrudnienia specjalisty od projektowania wnętrz, który wyciśnie „maksimum” z dostępnej powierzchni.

   W wypadku gdy kuchnia jest długa i wąska najlepszym rozwiązaniem będzie jej otwarcie na salon lub jadalnię. Dzięki połączeniu z drugim pomieszczeniem możemy wizualnie zatrzeć wrażenie braku przestrzenie w kuchni.

   W wypadku, gdy kuchnia tworzy wspólną przestrzeń z jadalnią, lub salonem to warto pomyśleć o oddzieleniu jej za pomocą wyspy. Na wyspie można umiejscowić bufet, będzie to doskonałe miejsce do przygotowywania i spożywania lekkich posiłków.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   brak
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   wtorek, 09 grudnia 2014 08:04
 • czwartek, 29 listopada 2012
  • Zmieniające się style polskich domów

   W polskiej architekturze dominuje tendencja do tego by budować w tradycyjnym stylu. Czyli proste domy z dwusapdowym dachem, które można postawić stosunkowo niedużym kosztem. Popularne zwłaszcza na terenach wiejskich są domki w stylu dworkowym. Ten styl wciąż cieszy się dużą popularnością. Wiele pracowni architektonicznych oferuje tego typu projekty. Najczęściej są to domki o dużej powierzchni, które nawiązują do klasycznego dworku polskiego poprzez konstrukcję dachu, obecność frontonu czy charakterystyczne kolumienki przy wejściu.

   Ze względu na coraz większe zainteresowanie budownictwem energooszczędnym, zmieniać się będzie także zapotrzebowanie na projekty domów. Unia europejska wymusi na polskim ustawodawcy by dostosowywał nasze prawo budowlane do wymogów unijnych. W przyszłości wszystkie nowe domy będą musiały spełniać wymóg energooszczędności. Już od przyszłego roku będzie można się ubiegać o dotacje do tego typu domów. Dlatego coraz więcej biur architektonicznych zaczyna tworzyć lub dostosowywać swoje domy do tego typu standardów. Można łatwo zauważyć jak w ofercie pojawiają się zmodyfikowane wersje projektów, bez balkonów, z grubszym ociepleniem, w wersjach z ogrzewaniem na pompę ciepła etc.

   Jeśli planujemy budowę domu energooszczędnego lub pasywnego to powinniśmy zastanowić się czy nie warto zamówić np. projekt indywidualny od podstaw tworzony pod tego typu inwestycję.

   Nie warto kupować projektu typowego, który ma bryłę, architekturę wykluczające w zasadzie możliwość osiągnięcia parametrów energooszczędności. Dostosowanie takiego projektu do standardów energooszczędności może nas kosztować więcej niż w przypadku zamówienia projektu indywidualnego.

   

    

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (3) Pokaż komentarze do wpisu „Zmieniające się style polskich domów”
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   czwartek, 29 listopada 2012 14:10
 • środa, 04 lipca 2012
  • Inwestycja w sklep samoobsługowy

   Sklep samoobsługowy

   Jeśli zamierzamy zainwestować w biznes o małym ryzyku to warto pomyśleć o otworzeniu sklepu samoobsługowego. Jest to doskonała opcja dla każdego kto ma odpowiedni kapitał i poszukuje w miarę bezpiecznego biznesu, który jest przewidywalny i daje stałe dochody.

   Jak pokazują badania rynku w Polsce ekspansja hipermarketów została już zahamowana, popyt na tego typu obiekty jest znacznie mniejszy niż na początku drugiego milenium. Rynek się nasycił i ludzie szukają alternatyw.

   Obecnie dynamicznie rozwija się sektor dyskontów. Szczególnie w mniejszych miejscowościach ich rozwój jest bardzo dynamiczny. Małe i średnio powierzchniowe sklepy samoobsługowe mają przed sobą obiecującą przyszłość i warto zainwestować w ten rynek.

   Dla potencjalnego inwestora niezwykle ważną informację będzie, to że biura architektoniczne oferują gotowe rozwiązania w tym segmencie. W internecie można znaleźć projekt sklepu samoobsługowego w bardzo atrakcyjnej cenie. Już poniżej 10 tyś złotych możemy stać się właścicielem projektu, który jest doskonale przemyślany pod każdym względem.

   Kluczową rolę odgrywa tu także lokalizacja. Jeśli bierzemy się za taką inwestycję to musi ona być usytuowana albo na gęsto zaludnionym terenie albo przy ważnym ciągu komunikacyjnym. Potencjalni klienci muszą mieć łatwy dojazd do sklepu.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   środa, 04 lipca 2012 12:37
  • Inwestycja w sklep samoobsługowy

   Sklep samoobsługowy

   Jeśli zamierzamy zainwestować w biznes o małym ryzyku to warto pomyśleć o otworzeniu sklepu samoobsługowego. Jest to doskonała opcja dla każdego kto ma odpowiedni kapitał i poszukuje w miarę bezpiecznego biznesu, który jest przewidywalny i daje stałe dochody.

   Jak pokazują badania rynku w Polsce ekspansja hipermarketów została już zahamowana, popyt na tego typu obiekty jest znacznie mniejszy niż na początku drugiego milenium. Rynek się nasycił i ludzie szukają alternatyw.

   Obecnie dynamicznie rozwija się sektor dyskontów. Szczególnie w mniejszych miejscowościach ich rozwój jest bardzo dynamiczny. Małe i średnio powierzchniowe sklepy samoobsługowe mają przed sobą obiecującą przyszłość i warto zainwestować w ten rynek.

   Dla potencjalnego inwestora niezwykle ważną informację będzie, to że biura architektoniczne oferują gotowe rozwiązania w tym segmencie. W internecie można znaleźć projekt sklepu samoobsługowego w bardzo atrakcyjnej cenie. Już poniżej 10 tyś złotych możemy stać się właścicielem projektu, który jest doskonale przemyślany pod każdym względem.

   Kluczową rolę odgrywa tu także lokalizacja. Jeśli bierzemy się za taką inwestycję to musi ona być usytuowana albo na gęsto zaludnionym terenie albo przy ważnym ciągu komunikacyjnym. Potencjalni klienci muszą mieć łatwy dojazd do sklepu.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   środa, 04 lipca 2012 12:30
 • poniedziałek, 14 maja 2012
  • Zadrzewiona działka

   Niekiedy mamy okazję kupić lub posiadamy wyjątkowo piękną działkę, która leży na zalesionym terenie, lub rośnie na niej sporo drzew, które niestety utrudniają lub uniemożliwiają wybudowanie domu. Może się zdarzyć, że nasz projekt domu wymaga tego by usunąć kilka drzew. Domy budowane na takich działkach wymagają najczęściej wycinki. Warto ja wykonać w zgodzie z prawem.

   Jeśli mamy zamiar usuwać drzewa może się to wiązać z potrzebą złożenia wniosku o pozwolenie na wycinkę. Oczywiście nie dotyczy to wszystkich drzew, niektóre można wyciąć bez formalności. dotyczy to między innymi drzew owocowych, no chyba że leżą przy budynku który jest wpisany do rejestru zabytków. Rosną na terenie parku narodowego lub krajobrazowego.

   Będziemy mogli usunąć natomiast drzewa, które są częścią plantacji drzew i krzewów, oraz te których wiek nie przekracza 10 lat.

   Pozwolenia nie wymagają także działania pielęgnacyjne, jak usuwanie suchych gałęzi, lub takie, które wchodzą w kolizję z domem. Pozwolenia nie wymaga także pielęgnacja korony drzewa, jeśli ma ono mniej niż 10 lat.

   W innych przypadkach będziemy musieli się ubiegać o pozwolenie. Uzyskać je można od wójta lub prezydenta miasta. Wycinka polega opłacie, które uzależniona jest od tego jaki obwód danego drzewa i mogą się wahać w granicach: od 270 zł w wypadku drzew o obwodzie do 25 cm, aż do 3500 zł w wypadku drzew, których obwód wynosi ponad 700 cm.

   Uzyskanie zgody może być uzależnione od naszej deklaracji o posadzeniu nowych drzew w innym miejscu.

   Przy składaniu wniosku należy pamiętać o tym by podać informację jaki jest gatunek drzewa, podać przyczynę wycinki i wskazać na mapie z jakiego terenu zostaną one usunięte.

   

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (0)
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   poniedziałek, 14 maja 2012 14:24
 • środa, 15 lutego 2012
  • Rady dla majsterkowiczów

   Wiele osób, które lubi majsterkować ma problemy z pomieszczeniem i właściwą organizacją swojego hobby tak by nie zagracić przy okazji całego domu. Jeśli więc stajemy przed wyzwaniem budowy nowego domu i lubimy majsterkować to może warto znaleźć projektu domu, które będzie odpowiadał na nasze potrzeby.

   Jeśli planujemy dom warto zadbać o miejsce, w którym majsterkowicz będzie mógł w spokoju i bezpiecznie uprawiać swoje hobby nie przeszkadzając jednocześnie innym mieszkańcom domu.

   Zmotoryzowani, którzy planują budowę domu z garażem dwustanowiskowym mogą spokojnie przystosować jego część jako warsztat lub miejsce do majsterkowania. W wypadku garażu jednostanowiskowego taka powierzchnia może być zbyt mała. Pamiętajmy bowiem, że w garażu trzymamy też inne narzędzia, kosiarki, etc.  Gdy garaż jest osobnym budynkiem to warto by było w nim przynajmniej jedno pomieszczenie gospodarcze.

   Biura architektoniczne oferujące projekty domów, mają w ofercie wiele projektów w których znajduje się pokój hobby, nadaje się on doskonale na warsztat czy miejsce do majsterkowania.

   Można także znaleźć projekt domu, który ma docelowe pomieszczenie przeznaczone pod warsztat. Doskonałym przykładem jest tu projekt domu Skaryszewo.

   Sprawą kluczową dla warsztatu jest także wentylacja, zwłaszcza gdy ktoś pracuje w drewnie, tak był opiłki, opary i inne szkodliwe "wyziewy" były usuwane z pomieszczenia. 

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (1) Pokaż komentarze do wpisu „Rady dla majsterkowiczów”
   Tagi:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   środa, 15 lutego 2012 09:35
 • piątek, 02 września 2011
  • Domek dla zmotoryzowanego

   Jestem wielkim fanem motoryzacji i zawsze pociągały mnie szybkie samochody i o ile dorobić się fajnego sportowego autka nie jest trudno, o tyle znaleźć fajny projekt domu z garażem przynajmniej dwustanowiskowym nie jest wcale tak prosto. Długo przeglądałem strony biur architektonicznych wertując kolejne projekty domów. Zadanie nie było łatwe, bo choć na rynku jest w czym wybierać, to ilość niestety nie idzie w parze z jakością. Jeśli projekt posiada garaż dwustanowiskowy to zazwyczaj jest on wielki i przytłacza sobą bryłę domu, a ja chciałem tego uniknąć. Dlatego po długiej analizie zdecydowałem się na projekt Falzorego, pracowni KB Projekt. Poniżej zamieszczam jego wizualizację. Co mnie zaintrygowało to fakt, że jest to projekt włoskich architektów. Ma on bardzo ciekawą i rozbudowaną bryłę z licznymi przesunięciami. Świetnie nada się dla indywidualisty, który ceni sobie dobrą architekturę. Budynek zachwyca proporcjonalnością, oraz wysmakowanymi detalami. Spore pole manewru daje nam wybór okładzin elewacyjnych i ich barw. Najważniejsze jednak dla mnie, że dwustanowiskowy garaż został zręcznie ukryty w bryle i jest kolejnym atutem założenia.

   Szczegóły wpisu

   Komentarze:
   (2) Pokaż komentarze do wpisu „Domek dla zmotoryzowanego”
   Tagi:
   Kategoria:
   Autor(ka):
   motodomek
   Czas publikacji:
   piątek, 02 września 2011 15:48